De hercertificatievereisten zijn door de Stichting VastgoedCert vastgesteld. Personen die vanaf 1 januari 2006 zijn gecertificeerd (via VastgoedCert) vallen onder de nieuwe regeling. Personen die vóór 1 januari 2006 zijn gecertificeerd, hebben de keuze: doorgaan met hun huidige ingezette traject of de nieuwe regelgeving volgen.
Vanaf 1 januari 2006 geldt dat tijdens de eerste 2,5 jaar van de (individuele) certificatieperiode men de 'hercertificering basistheorietoets' dient af te leggen. Het maakt dan niet uit in welke 'Kamer' men is geregistreerd (Wonen/MKB, BV, LV of WOZ).
De hercertificering basistheorietoets bestaat uit een aantal algemene onderwerpen uit het reguliere theorie-examen. Voor de komende periode bestaat de toets uit de volgende onderwerpen: Goederenrecht, Verbintenissen- en overeenkomstenrecht, Ruimtelijke ordening, Wet op de stads- en dorpsvernieuwing, Landinrichtingswet, Planschadevergoeding (bestuurscompensatie) en Milieuwetgeving.
Inschrijven voor de toets is waarschijnlijk vanaf de zomervakantie 2006 mogelijk.
Voor personen die vóór 1 januari 2006 reeds stonden ingeschreven in één van de registers: BV, LV en/of WOZ geldt dat zij de hercertificering basistheorie niet hoeven af te leggen (in hun 1ste certificatieperiode) tenzij zij ook in het Wonen/MKB register staan ingeschreven, dan dient men de hercertificatietoets basistheorie wel af te leggen.
Per Kamer,waarin men is gecertificeerd, dient men binnen vijf jaar een 'hercertificatie aanvullende theorietoets' af te leggen. Deze toets gaat over specifieke onderwerpen van de betreffende Kamer. Zo moeten gecertificeerden in de Kamer Wonen/MKB het examen Makelaardijleer afleggen (uit het reguliere theorie-examen). Voor de Kamer BV gelden specifieke BV onderwerpen (huurrecht en waardebepaling) en voor de LV kamer specifieke LV onderwerpen. De WOZ ingeschrevenen dienen de meerkeuzevragen te maken uit het reguliere WOZ examen.
Als iemand dus bijvoorbeeld is ingeschreven in de Kamer Wonen/MKB en de LV Kamer, dan dient men drie toetsen in vijf jaar af te leggen: 1. de hercertificering basistheorietoets (in de eerste 2,5 jaar) 2. de hercertificering aanvullende theorietoets van de Kamer Wonen/MKB (binnen 5 jaar) en 3. de hercertificering aanvullende theorietoets van de Kamer LV (ook binnen 5 jaar).
Inschrijven voor de aanvullende theorietoetsen is nog niet mogelijk. Bij één van de volgende nieuwsbrieven wordt u geïnformeerd wanneer u zich hiervoor kunt aanmelden.
LMV leden die aan de huidige certificatieverplichtingen hebben voldaan, ontvangen binnenkort het diploma LMV-Woningmakelaar. LMV leden die in het bezit zijn van dit diploma hebben dus met goed gevolg de toetsen Fiscaliteiten, Taxeren, Bouwkunde en Juridische Aspecten afgelegd.
Het diploma wordt verstrekt door SVMNIVO en uitgereikt aan de betrokkenen via hun brancheorganisatie LMV. De LMV leden die het betreft zullen rond de zomervakantie door de LMV worden geïnformeerd.
Eén van de voordelen van de Flextoetsen is dat direct na afloop de uitslag bekend is. Deze wordt bij vertrek uit de examenlocatie aan de examenkandidaat meegedeeld in de vorm van een voorlopige uitslag.
Als er binnen twee weken daarna geen meldingen van onregelmatigheden (fraude, technische storingen etc.) bij SVMNIVO zijn binnengekomen, wordt deze uitslag pas definitief en wordt een uitslagbrief en aan geslaagden een certificaat en eventueel een diploma toegezonden.
Normaliter is de voorlopige uitslag dus gelijk aan de definitieve uitslag.
Na afloop van de theorie-examens zet SVMNIVO de voorlopige antwoorden op de website. Deze zijn door iedereen te bekijken, dus ook door mensen zonder inlogcode. De voorlopige antwoorden worden uitdrukkelijk onder voorbehoud gepubliceerd.
Tussen de publicatie van de voorlopige antwoorden en de vaststelling van de definitieve antwoorden kunnen wijzigingen optreden. Er kan een vraag vervallen (dan worden alle gegeven antwoorden goed gerekend) er kunnen twee antwoorden op een vraag worden goed gerekend en er kan een wijziging optreden in het juiste antwoord.
De examens en de vragen worden met de grootst mogelijke zorgvuldigheid samengesteld. Toch kan het gebeuren dat er een verschrijving in de lijst met voorlopige antwoorden plaatsvindt. Ook is het mogelijk dat er direct na een examen door opleiders en/of examenkandidaten commentaar is gegeven dat ertoe leidt dat er nog aanpassingen moeten plaatsvinden alvorens de definitieve uitslag wordt bepaald.
Op verzoek van velen is de software aangepast en kunnen kandidaten en examinatoren vanaf heden zelf hun inlognaam en wachtwoord aanpassen. In eerste instantie krijgt men een automatisch gegenereerd wachtwoord. Daarna kan de kandidaat dit zelf aanpassen.
Daarnaast is er een aantal extra veiligheidsmaatregelen genomen omtrent de inlognamen en wachtwoorden van kandidaten. Om maar wat te noemen: indien men zes maanden niet heeft ingelogd, wordt het account (nadat het is gemeld) geblokkeerd. Ook zijn er strenge regels ingevoerd omtrent de keuze van een wachtwoord.